piątek, maja 14, 2010

Wien, Österreich

Cafe Central, czyli wiedeński zwyczaj picia kawy. Dla zainteresowanych od roku 1876 przy Herrengasse 14



Ulica Griechengasse (zdjęcie górne, środkowe) prowadzi wprost na Fleischmarkt, który od XVII wieku nazywany jest Dzielnicą Grecką. Grecy pojawili się w Wiednia, gdy Imperium Osmańskiego otworzyło swe granice. Nie dziwi więc, że znajduje się własnie tu cerkiew greko-katolicka pod wezwaniem  św. Trójcy (zdjęcie prawe)



Passage Ferstel z 1716r, przy Freyung bedący częścią Palais Daun-Kinsky. Od czasu przebudowy w 1980r. galeria sklepów i butików. Wcześniej mieścił się tu Bank Austro - Węgierski.



Judenplatz, miejsce, gdzie znajdowało się kiedyś pierwsze żydowskie getto, a dzis jest tu jedyna ocalała żydowska synagogę z XIX wieku (trzeba liczyć się z kontrolą policji, co jest konsekwencją ataku terrorystycznego z 1983 roku, kiedy zginęły tu 3 osoby). Najstarszy tutaj budynek to dom numer 2 z Wielkim Jordanem, "upamiętniający" wygnanie Żydów z miasta w 1421 roku.
Niezainteresowani tematyką żydowską mogą znaleźć tu Muzeum Pluszowych Misiów.



Kohlmarkt, ulica będąca idealnym miejscem do zakupów. Tu równiez znajduje się oficjalna cukiernia cesarza - Demel (K&K Hofzuckerbaecker ). Grzechem jest nieskosztować słynnej gorącej czekolady.



Rupertskirche - kościół św. Ruperta jest najstarszą świątynią w Wiedniu. Pierwszy kościół powstał tutaj już w VIII wieku. Obecna konstrukcja pochodzi częściowo z XII-go, a częściowo z późniejszych wieków.



Stephansdom - katedra św. Szczepana Męczennika, będąca symbolem Wiednia. Jej budowę rozpoczęto w 1359 i trwała niemal 300 lat. Jest to arcydzieło gotyckiej sztuki budowlanej z imponującym dachem, na którym znajduje się 250 tysięcy glazurowanych dachówek. Dużo przeszła podczas wszystkich wieków - uszkodzili ją żołnierze napoleońscy, bombardowali w czasie II wojny światowej Amerykanie...
Lewa wieża południowa, wysoka na 137 metrów, nazywano "Steffl" to punkt widokowy na panoramę miasta. Wejście na nią to 343 schodki. Na wieży północnej, której nigdy nie dokończono, zawieszono największy w Austrii dzwon Pummerin. Dzisiejszy to kopia 20-tonowego dzwony odlanego w 1683 roku z dział zdobytych na Turkach. Według legendy budowniczy wieży północnej miał zawrzeć pakt z diabłem, by prześcignąć w wysokości i urodzie wieżę południową - nigdy jednak mu się to nie udało. Rzeczywistą przyczyną niedokończenia budowy wieży był najazd Turków w 1529 roku i kłopoty finansowe państwa. Dach katedry udekorowano w 1490 (obecnie to w dużej częci rekonstrukcja). Wnętrze katedry urzeka swym ogromem i bogactwem. Tworzą je elementy w barokowym stylu - ołtarz główny. Gdy wejdziemy do środka przez główne wejście (Riesentor - pozostałoci po murach z XII w.), po lewej stronie zobaczymy cudowny ołtarz Madonny z Peczu, której, według legendy, zawdzięcza się zwycięstwo nad Turkami w 1683 roku. Posuwając się w kierunku głównego ołtarza po lewej stronie mijamy kazalnicę morawskiego artysty Pilgrama z XVI wieku - kamienne arcydzieło, przedstawiające czterech Ojców Kościoła oraz autoportret twórcy (mężczyzna wyglądający przez okno). Warto zwrócić uwagę na jaszczurki i ropuchy biegające po poręczy - symbole zła i psa - symbol dobra. W kaplica świętej Katarzyny (na prawo od głównej nawy) znajduje się chrzcielnicą z 1481 roku. Po przeciwnej stronie znajduje się kaplica świętej Barbary,z prochami więźniów z Oświęcimia. Na końcu zauwazymy bogato zdobiony późnogotycki ołtarz z Wiener Neustadt, podobny do ołtarza Wita Stwosza. Przy ołtarzu znajdują się grobowce fundatorów katedry - Rudolfa IV i żony Katarzyny. Po przeciwnej stronie umieszczono grobowiec Fryderyka III, wykonany z czerwonego marmuru. Zdobi go 240 rzeźb i 32 zbroje.

Related Posts with Thumbnails